Werk van Narcisse Tordoir [Works by Narcisse Tordoir]

Ensemble

"Ik ga schilderen op een manier die op geen enkele wijze doet denken aan de schilderkunst” zei Narcisse Tordoir ooit, en hij plaatste zich daarmee buiten het medium, maar tegelijkertijd in het verlengde ervan.

Narcisse Tordoir – De Roze Spion toont zowel ouder, als nieuw werk van Narcisse Tordoir. Er is plaats voor tekeningen, foto’s en bewegend beeld, en samenwerkingen met kunstenaars zoals de Venezolaanse Carla Arocha, en de Malinese kunstenaar Brehima Konê en James Beckett.

In dit overzicht valt het veelzijdige karakter van Tordoirs werk op. Na een korte uitstap richting performance eind jaren zeventig, schilderde hij in gedifferentieerde stijlen en probeerde hij voortdurend nieuwe dingen uit. In de jaren tachtig kende het publiek zijn kleurrijke paneeltjes met symbolen en iconen die hij in rijen of in ruimtelijke composities presenteerde, zoals Z.T. (1986), Personage (1991) en Z.T. (1993). Eind jaren tachtig, begin jaren negentig gold Narcisse Tordoir als één van de grote vernieuwers van het medium schilderkunst. Jarenland had Tordoir genoeg van musea en exposeerde hij niet meer. Zijn recentste werk brengt daar verandering in.

Voor deze tentoonstelling maakte Narcisse Tordoir vijf monumentale werken waarvoor hij zich liet inspireren door de18e-eeuwse Venetiaanse kunstenaar Giambattista Tiepolo uit de late Barok. Na het lezen van Het roze van Tiepolo van de Italiaanse essayist Roberto Calasso, begint Tordoir aan een reeks grote formaten die qua thematiek en omvang geïnspireerd zijn door twee reeksen gravures, de Scherzi di Fantasia en de Capricci. Het project krijgt de toepasselijke naam 'The Pink Spy' ('De Roze Spion'), naar het roze van Tiepolo, en de figuur van de spion, die in Tiepolo’s werken terugkomt en vaak ‘de Oosterling’ wordt genoemd.

The Pink Spy 3 (2013) refereert zo mogelijk het duidelijkst aan Tiepolo’s desolate landschappen. Twee kinderen kijken verweesd rond. Het is niet duidelijk wat er net gebeurde en wat er nog te gebeuren staat. Het tafereel dat zich net buiten beeld afspeelt en hun blik vangt, blijft een raadsel. Tiepolo’s befaamde wolken nemen hier de vorm aan van wit plastic. In combinatie met verdorde planten, brokstukken en een marmeren hond straalt het geheel mysterie uit. Het buitenmaatse werk lijkt op het eerste zicht van fotografische aard. Toch klopt er iets niet. Een schilderij van Narcisse Tordoir hoeft niet gebonden te zijn aan olieverf, ‘een schilderij kan van alles zijn’, stelt hij zelf. Voor The Pink Spy werden collages gefotografeerd, op doek geprint en met pastelkrijt overtekend.

Over M HKA / Missie

Het M HKA is een museum voor hedendaagse beeldende kunst, film en beeldcultuur. Het is een open ontmoetingsplaats van en voor de kunst, de kunstenaar en het publiek. Het M HKA ambieert een voortrekkersrol in Vlaanderen en een internationaal profiel voortbouwend op de Antwerpse avant-gardetraditie. Het M HKA overbrugt de verhouding tussen artistieke en brede samenlevingsvragen, tussen het internationale en het regionale, kunstenaars en publiek, traditie en vernieuwing, reflectie en presentatie. Centraal daarbij staat de collectie met verwerving, beheer en onderzoek.

Over M HKA Ensembles

Met M HKA Ensembles zetten we onze eerste voor het publiek zichtbare stappen in het digitale landschap. Ons doel is met behulp van nieuwe media de kunstwerken nog beter te kaderen dan we tot nu toe hebben kunnen doen.

De toepassing is volledig in het museum ontwikkeld en is toegankelijk via een breed gamma aan toestellen: smartphones, tablets en desktopcomputers.

Deze publieksversie is geen eiland op zichzelf, maar kadert binnen een groter digitaal geheel. De inhoud komt rechtstreeks uit de ensemblebank, een intern breed gedragen werkinstrument dat toelaat diverse betekenislagen te creëren rond de kunstwerken. Productie, curatoren, bemiddeling (maar ook externen): iedereen draagt bij. Op die manier kan de kennis van binnen het museum met een klik doorstromen tot in de zalen. Het M HKA is van plan deze oefening in transparantie de komende jaren met enthousiasme voort te zetten en nog meer uit te breiden.